Nevarnosti pomladi? Morda bi si mislili … Ja, kajti čeprav je pomlad lep letni čas, s prijetnimi temperaturami, naravo, polno življenja in barv ter čedalje daljšimi dnevi, s seboj prinese tudi nekaj zapletov.
Alergije, žuželke in astenija so značilne za pomlad in ljudje jih v večji ali manjši meri trpimo … tako kot psi. Tudi oni imajo lahko alergije, jih napadejo žuželke in trpijo za učinki astenije.
Cvetni prah je glavni povzročitelj spomladanskih alergij pri psih. Če opazite, da se vaš ljubljenček pretirano praska, ima solzne oči ali madeže ali izpuščaje na koži, je morda alergičen na cvetni prah. Poskusite preprečiti, da bi hodil skozi polja rož ali klasja, po vsakem sprehodu mu temeljito umijte tačke in gobček (pazite, da jih ne zmočite) in ga po potrebi peljite k veterinarju na zdravljenje.
Najpogostejši zunanji zajedavci pri psih so bolhe in klopi, zato jih je pomembno preprečevati skozi vse leto. Obstaja več načinov, kot so ovratnice, pipete ali tablete (povprašajte svojega veterinarja, kateri je najprimernejši za vašega psa). Toda pse napadajo tudi druge žuželke, ki se razmnožujejo spomladi. Komarji, pajki, gosenice… lahko ugriznejo vašega psa in povzročijo zdravstvene težave.
Komarji: poleg tipičnega srbenja po piku komarja, te žuželke prenašajo tudi lišmaniozo, okužbo, ki ima lahko resne posledice. Če lišmanioza ni odkrita in zdravljena, lahko poleg kožnih reakcij povzroči poškodbe oči in sklepov ter težave z ledvicami. Obstajajo sredstva za zaščito vašega psa pred komarji (najpogostejše so ovratnice in pipete), za nasvet vprašajte svojega veterinarja.
Pajki: na splošno ugriz pajka povzroči srbenje ali zbadanje in pordelost kože, vendar obstajajo pajki, ki so strupeni za pse in lahko povzročijo resnejše simptome, kot so močna bolečina, šibkost ali paraliza, vročina, bruhanje ali driska, neusklajenost … Če na psu zaznate ugriz z oteklino ali rdečico (običajno jih grizejo na predelih z manj dlake) ali katerega od zgoraj navedenih simptomov, psa odpeljite na pregled k veterinarju.
Procesijska gosenica: ta gosenica gnezdi v borovcih (beli žepki med vejami) in s toploto se izležejo jajčeca, gosenice pa se spustijo na tla in tvorijo vrsto. Njihova telesa so prekrita z nitkami, ki so zelo strupene za ljudi in živali, saj ob dotiku povzročajo srbenje, otekanje in bolečino. Pri psih je največja nevarnost, če ližejo ali zaužijejo katero od teh gosenic, ker je lahko usodno. Razdraženost obraza, tačk ali predelov, ki so prišli v stik z gosenico, in vnetje jezika (ali razjed) sta najpogostejša simptoma, ki ju je treba nemudoma zdraviti pri veterinarju. Poskusite se izogibati sprehajanju v borovem gozdu v tem letnem času ali pozorno spremljajte poti, po katerih hodite s svojim psom, da se izognete procesiji.
Notranji zajedavci: črevesne gliste, srčna glista… spomladi so zaradi višjih temperatur v porastu tudi notranji zajedavci, ki prizadenejo pse. Pomembno je, da vašega psa skozi vse leto spremljate glede parazitov, da preprečite notranje parazite. Če vaš pes doživlja bruhanje ali drisko, šibkost ali kašelj, ga odpeljite k veterinarju, da oceni vir in ustrezno ukrepa.
Psi prav tako trpijo zaradi vročine in se ne morejo potiti, da bi uravnavali svojo telesno temperaturo, zato jih ne vodite na sprehod v najbolj vročih urah dneva in jim zagotovite dostop do hladne, čiste vode tako doma kot na sprehodih. Doma mu zagotovite senčne kotičke, da bo lahko počival brez toplote. Tako kot ljudje lahko tudi psi trpijo zaradi spomladanske astenije. Počutil se bo bolj brezvoljno, brez vitalnosti, zaspan in z manj apetita kot običajno. Ti simptomi niso resni in običajno izginejo v nekaj dneh.
In ne pozabite: bistveno je, da je vaš pes na tekočem s svojimi cepivi. Dobra preventiva je najboljši način za zaščito vašega ljubljenčka.
Vir: PicartPetCare