Katera živila so primerna za kuhanje pasje hrane

Vsak večer je na mizi sveže pripravljeni obrok. Zakaj ne bi tega privoščil tudi svojemu ljubljenčku?

Že dolgo ni nič nenavadnega, da svojim štirinožnim prijateljem postrežemo sveže pripravljeno hrano. Vendar pa to za mnoge pomeni dodatno delo in veliko napora. S pravo hrano lahko svojemu ljubljenčku zagotovite polnovreden in okusen obrok brez velikega časovnega vložka, vaš pes pa bo zagotovo enako vesel obroka iz konzerve kot sveže kuhane hrane iz lonca.

Kljub temu želite svojemu štirinožnemu prijatelju kdaj privoščiti dodatno porcijo ljubezni in pozornosti v obliki svežega menija?

Potem je nujno, da veste, katera živila iz hladilnika ali shrambe so primerna za pasji krožnik in katera nikakor ne sodijo v pasjo skledo.

Katera hrana je še posebej zdrava za vašega psa?

Načeloma lahko številna živila, ki jih jemo sami, v kuhani obliki ponudite tudi svojemu ljubljenčku.

 

Meso

Na splošno lahko za pasje obroke uporabite vse najpogostejše vrste mesa. Vendar je pomembno, da se prepričate, da je meso pravilno pečeno. V nasprotnem primeru lahko svinjsko ali piščančje meso povzroči resne stranske učinke.
Surova svinjina lahko prenaša virus Aujetzkega, ki je smrtonosen za pse in mačke. Ta bolezen se skoraj ne pojavlja več pri domačih prašičih, a tu še vedno svetujemo previdnost! Dovolj ogreta svinjina pa ne predstavlja nevarnosti.
Surovo perutninsko meso je pogosto okuženo z bakterijami, kot sta salmonela ali kampilobakter, zato ga zaradi zaščite psov in ljudi ne bi smeli hraniti surovega. Pri govedini ali jagnjetini pa je neškodljivo, če je sredica še rahlo rožnata. Kako je vašemu psu najbolj všeč ... srednje ali dobro pečeno?

 

Ribe

Losos je pravo superživilo. Mastne ribe vašemu štirinožnemu prijatelju ne zagotavljajo samo dobrih beljakovin, ampak tudi omega-3 maščobne kisline, ki so koristne za zdravje vašega ljubljenčka. Popolnoma zadostuje, če so ribe na jedilniku vašega psa 1-2 krat na teden.

Ribe je treba vsekakor kuhati. Surovi losos se lahko zlahka okuži z bakterijami, kot je "Rickettsia", ali živilskimi klicami, kot je "Listeria". Poleg tega imajo nekatere vrste rib visoko koncentracijo tiaminaze.
Tiaminaza je encim, ki razgrajuje pomemben vitamin B1, zaradi česar je za organizem neuporaben. Vrste rib z visoko vsebnostjo tiaminaze vključujejo smuda, krapa in sardele. Tukaj se morate prepričati, da je riba dovolj ogreta. Ribe, kot so losos, tuna in trska, nimajo ali imajo zanemarljivo vsebnost tiaminaze.
Encim, ki ga vsebuje, pa je težava le pri hranjenju s surovo ribo, saj se s segrevanjem deaktivira.

Enako velja za vašega štirinožca: kosti je treba odstraniti. Vaš pes se lahko zaduši z velikimi, ostrimi kostmi tako kot vi!

 

Ogljikovi hidrati

Testenine, krompir ali riž so lahko na jedilniku vašega psa tudi v kuhani obliki.
Krompir vedno skuhajte in izdatno odrežite zelene površine in kalčke, saj vsebujejo toksin solanin, ki lahko povzroči težave s prebavili. Če se zaužije prevelika količina, se lahko pojavijo celo simptomi centralnega živčnega sistema. Svež krompir, brez kaljenja, je torej najboljši!

 

Zelenjava

Resnično zdrava zelenjava za vašega štirinožca sta brokoli in korenje. Brokoli vsebuje veliko bistvenih hranil, kot so kalcij, magnezij in vitamin C, ki so dobri za vašega ljubljenčka. Korenje ni samo okusnega, ampak tudi spodbuja prebavo.
Vendar pa obstaja nekaj posebnih primerov, ki se jim vsekakor morate izogibati. Majhne čebulnice, kot so čebula, česen, por ali por, ne smejo imeti mesta v skledi vašega štirinožnega prijatelja. Vsebujejo učinkovino aliin, ki je strupena za pse in mačke. Ta aminokislina, ki vsebuje žveplo, lahko povzroči uničenje rdečih krvničk (eritrocitov).

 

Sadje

Jabolka in hruške so med najbolj zdravimi sadeži za pse. Oba sta prava vitaminska bomba in imata visok delež vlaknin, ki spodbujajo prebavo. Zelo kislo sadje, kot so pomaranče ali ananas, je najbolje hraniti le redko in v majhnih količinah.
Grozdju se morate popolnoma izogibati. Nekateri psi majhne, ​​sladke sadeže prenašajo brez težav, drugi pa lahko občutijo hude simptome zastrupitve že po zaužitju majhnih količin. Trenutno ni znano, katera učinkovina povzroča te simptome. Avokado je odličen za guacamole ali slasten toast z avokadom, vendar ne za vaše pse. Sumi se, da zeleni močni sadež napada celice srčne mišice vašega štirinožnega prijatelja. Ta pojav je bil že jasno opisan za številne živali, kot so ptice. Kako močan sadež vpliva na vašega štirinožca, še ni znanstveno dokazano, a iz previdnosti svojemu psu ne ponujajte avokada.

 

Slaščice

Vsekakor se morate izogibati hranjenju s čokolado. Teobromin, ki ga vsebuje, deluje na pse in mačke kot močan nevrotoksin. Če je odmerek prevelik, lahko povzroči celo smrt!
Pri hranjenju s sladkarijami je treba opozoriti tudi na nadomestek sladkorja ksilitol (= brezov sladkor). Če vaš hišni ljubljenček pride v stik s tem sladilom, je rezultat izjemno visoko sproščanje inzulina, kar povzroči hipoglikemijo. Hipoglikemija je močan padec ravni sladkorja v krvi, ki lahko hitro privede do izgube zavesti ali še hujšega.

 

Mlečni izdelki

Psi lahko razvijejo intoleranco za laktozo. To pomeni, da telo encima laktaze, ki je nujen za razgradnjo in razgradnjo mlečnega sladkorja (laktoze), ne proizvaja več ali pa ga proizvaja le v zelo majhnih količinah. Mladiči se odstavijo od materinega mleka okoli 4. – 5. tedna življenja in začnejo jesti gosto hrano. Če med prehodom ali po njem ne uživamo mlečnih izdelkov, se telo začne navajati in proizvaja manj laktaze. Vendar se to lahko razlikuje od psa do psa.

Nekateri mlečni izdelki, kot so skuta, pinjenec in nekatere vrste sira, so celo zdravi za vašega štirinožca in zagotovo še posebej dobrega okusa.
Skuta ima nizko vsebnost laktoze in maščob, zato je še posebej dobra kot dodatek v skledi vašega štirinožca. Tudi jogurt in skuta vsebujeta veliko mlečnokislinskih bakterij. Pozitivno naj bi vplivale na prebavo. Prav tako naredijo mlečni izdelek bolj sprejemljiv za vašega štirinožnega prijatelja.

Po vsebnosti maščobe je vaša najljubša enaka. Višja vsebnost maščobe je bolj primerna za podhranjene, zelo vitke pse, ki prenesejo kakšen kilogram ali dva več na rebrih. Nizka vsebnost maščobe pa je primerna za sladkosnede, ki jih s seboj nosijo malo preveč.

Vendar pazite, da vsebnost maščobe ni previsoka. Hrana z zelo visoko vsebnostjo maščob ni primerna za pse ali mačke in jo težko prenašajo. Kisla smetana, smetana ali maslo zato ne smejo biti vključeni v obrok.
Sir med štirinožnimi prijatelji velja za pravo poslastico. Nekatere vrste sirov pa niso primerne, ker imajo previsoko vsebnost maščobe ali visoko vsebnost laktoze. Ampak: če izberete pravo vrsto, lahko svojemu psu vsake toliko časa privoščite kakšen prigrizek s sirom.

Nekatere vrste trdih ali poltrdih sirov so zelo primerne. Trdi sir vsebuje zelo malo laktoze, saj se med dolgim ​​zorenjem spremeni v mlečno kislino. Trdi sir vsebuje malo vlage, zato je vsebnost maščobe bistveno višja. Da vaš dragi ne bo imel težav s prebavili, se mora zadovoljiti z majhno porcijo sirnih dobrot. Primerni vrsti trdega sira sta ementalec ali manchego. Gouda, edamec in tilsiter so primerni za poltrde sire.

 

Zelišča/rastline

Nekatera zelišča popestrijo vaš najljubši obrok in pozitivno vplivajo na telo.

Rožmarin in šetraj vsebujeta eterična olja, ki delujeta kot naravna ojačevalca okusa. Štirinožnim prijateljem, ki trpijo zaradi izgube apetita, ta zelišča spremenijo hrano v doživetje okusa in jim morda povrnejo veselje do hrane. Čabar je tudi naravno zdravilo proti napenjanju in zaprtju.

Kamilica in timijan sta pravi čudežni zdravili. Oboje deluje blagodejno in pomirjujoče. Kot inhalator ali sirup lahko celo pozitivno vplivajo na dihala. Verjetno tudi sami poznate kamilični čaj in poznate njegove številne pozitivne lastnosti.
Seveda obstajajo izjeme pri zeliščih.

Divji česen in drobnjak tako kot čebula in česen spadata v družino čebulic. Kot smo že omenili, je ta družina rastlin zelo strupena za pse in mačke. Zato se jim vsekakor izogibajte in jih izključite iz pasje sklede. Pekoče začimbe ali zelišča psi in mačke praviloma slabo prenašajo, zato naj končajo le na vašem krožniku.

 

Zaključek

Če se izogibate vsem slabše prenašanim in škodljivim živilom v skledi za hrano vašega ljubljenčka, ne bo nič narobe, če svojemu štirinožnemu prijatelju občasno ali redno postrežete kuhan obrok. Vendar bi morali nato opraviti izračun obroka, da se izognete prenizki ali prekomerni telesni teži.
S tem znanjem lahko tudi iz sestavkov na živilskih pločevinkah/vrečkah proizvajalcev živil zlahka ugotovite, ali je hrana kakovostna in vsebuje zdrave sestavine. Seveda se lahko zgodi, da vaši dragi nekatera zdrava živila ne marajo in jih zato zavrača, a vseeno je dobro, da veste, h katerim alternativam lahko preidete in katerim se morate vsekakor izogniti.

 

Vir: Escapure

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih