Če bi ljudje bili psi, bi se verjetno spraševali, kako ta super inteligentna človeška bitja ne pomislijo, da tudi psi obožujejo raznovrstne okuse in kreativne jedi, ki presegajo le asociacijo med psi in vedno enako pasjo hrano.
Medtem ko lahko mi uživamo v italijanski, grški, kitajski in domači slovenski hrani, psi dobijo vedno precej podoben recept, ki rezultira v enolične pasje brikete.
Lahko v okusu mediterana res uživamo samo ljudje? Zakaj ne bi privoščili tudi našim ljubljenčkom tistega, kar sami vemo, da je dobro? Svet je preplavila mediteranska dieta, ki ljudem ne zagotavlja le lepše, vitkejše postave, ampak tudi bolj zdravo, daljše življenje. In veste kaj? Enako lahko zagotovite tudi svojemu kosmatemu prijatelju. Mediteranska dieta je osnovana na tradicionalni hrani, ki so jo ljudje včasih jedli v državah, kot sta Italija in Grčija, vse daljnega leta 1960. Znanstveniki so namreč ugotovili, da so ti ljudje veliko bolj zdravi in imajo mnogo daljšo življenjsko dobo od Američanov, ki imajo povprečno veliko večjo možnost, da zbolijo za katero od smrtnih bolezni. Razlog za to so sestavine v prehrani na Mediteranu, ki skupaj dobro delujejo in preprečujejo srčne napade, kapi, sladkorno bolezen in prezgodnjo smrt ter pomagajo nadzorovati telesno težo oziroma ne redijo.
Najpogosteje uporabljene sestavine za izdelavo tega polnega, okusnega in zdravega obroka so ribe, paradižnik, česen, krompir in olivno olje, ki pomaga pri absorpciji mineralov in preprečuje srčne bolezni, vendar pa ni nobenega »pravega« recepta za pripravo mediteranske diete. Razlog za to so države v in v okolici mediteranskega sveta, ki uporabljajo različne sestavine, in sicer glede na to, kaj imajo pri roki. Tako lahko mirno zamenjamo vir beljakovin za piščanca, dodamo koruzo za zmanjšanje možnosti za prezgodnjo smrt, bolezni žil, nastanek sladkorne bolezni ali raka, ter sami izbiramo zelenjavo, ki bo delovala kot preventiva proti raku, kapi in srčnemu napadu.
Da pa bi ob mediteranski dieti resnično dosegli dolgo življenje, optimalno telesno težo in da bi preprečili razvoj smrtonosnih bolezni, jo moramo kombinirati s fizično aktivnostjo, ki je pri psih znana kot redni sprehodi. Priporočljivo je, da svojega smrčka sprehajate povprečno najmanj pol ure vsak dan, seveda pa se ta zahteva močno spreminja glede na pasmo in starost posameznega psa. Koliko gibanja potrebuje vaš smrček, dobro veste le sami, zato mu ga ne odrecite.
IZ NAŠE TRGOVINE: